Salı, Kasım 29, 2022
spot_img
Ana SayfaEğitimBilgin açlık sınırının 6 bin lira olduğunu reddetti

Bilgin açlık sınırının 6 bin lira olduğunu reddetti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor? Türkiye’deki açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin , cuma günü asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk ara zammın 6 bin 391 liralık açlık sınırının altında kaldığı eleştirilerine ise “Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor? Sendikalar kendince çalışma yapıyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değil. Türkiye’deki açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır. Yüzde 42’lik artış ciddi bir artıştır. Bu enflasyon şartları içerisinde çok yüksek değildir. Biz daha fazla vermek isterdik. Memur ve memur emeklisine yüzde 42 düzeyinde bir zam oranını gerçekleştireceğiz. Devlet 90 milyar lira alacağından vazgeçti. Çalışanları için vazgeçti. Devlet elini taşın altına fazlasıyla koydu. Tüm kamu çalışanları bu artıştan (memur zammı) istifade edecek” diyerek cevap verdi.

Türk-İş geçtiğimiz günlerde haziran ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını yayımlamış, buna göre sendika açlık sınırını 6 bin 391 lira olarak açıklamıştı.

Enflasyonun aralık ayından itibaren düşüşe geçeceğini tahmin ettiklerini belirten Bilgin, “Tahminimiz, yapılan hesaplamalar aralık ayından itibaren enflasyonun inişe geçeceğini, önümüzdeki ocak, şubatta Türkiye’nin daha iyi yere geleceğini söylüyor. Diyelim tersi oldu, kimse endişe etmesin. Çalışanlarımızı o günkü şartlarda koruyacak düzenlemeleri yapacağız” ifadelerini kullandı.

“EYT MASAMIZDA”

Bilgin, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesi masamızda. Türkiye’nin emekçileri endişe etmesinler. Türkiye’nin her bir sorunu önümüzde çözülmesi gereken bir dosya olarak duruyor. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. Alternatif çözüm önerilerine çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Haber arşivi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar