Cumartesi, Ekim 1, 2022
spot_img
Ana SayfaGündemCübbeli ve sarıklılar cumhuriyete meydan okudu.

Cübbeli ve sarıklılar cumhuriyete meydan okudu.

Trabzon’da hafızlığını tamamlayan 254 kişi için düzenlenen icazet töreninde “cüppeli ve sarıklı” kişiler mehter takımı eşliğinde kentte tur attı

Trabzon’da hafızlığını tamamlayan 254 kişi için düzenlenen icazet töreninde “cüppeli ve sarıklı” kişiler mehter takımı eşliğinde kentte tur attı. Görüntülere tepki gösteren İlahiyatçı Prof. Dr. Şahin Filiz, “Bu, dini kullanarak cumhuriyete karşı bir kalkışmadır” dedi.

Trabzon’un Of ilçesinde, cübbeli ve sarıklı kişilerin kentte mehter marşı eşliğinde tur attığı görüntüler büyük tepki topladı. İlahiyatçı Prof. Dr. Şahin Filiz, hafızlığını tamamlayan 254 kişi için düzenlenen icazet töreni ile ilgili, ibadet olmayan hafızlığın, Cumhuriyete karşı bir başkaldırı gösterisine dönüştürüldüğünü söyledi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre; Mayıs’ta Arnavutköy Taşoluk Yeşil Camisi’nde, İsmailağa cemaatiyle bağlantılı olduğu bilinen Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı’nda hafızlığını tamamlayan 393 kişi için düzenlenen “icazet töreni” öncesi yüzlerce “cüppeli ve sarıklı” kişi, cami etrafında tekbirle yürüdü. Tepki çeken görüntülerin bir benzeri ise önceki gün Trabzon’un Of ilçesinde kaydedildi.

Of Müftülüğü tarafından Çarşıbaşı Büyük Camisi’nde, hafızlığını tamamlayan 254 kişi için gerçekleştirilen törenden önce şehirde “sarıklı cüppeli” tur atıldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehter takımı eşliğinde Of Belediyesi önünde toplanan kişilerin camiye yürümesi, sosyal medyada tepki çekti. Görüntüler, bazı isimler tarafından ise “Ve bir akıl evvela devrimi devirecek” gibi sözler ile paylaşıldı.

“İSLAMLA VE HAFIZLIKLA HERHANGİ BİR İLİŞKİSİ OLAMAZ”

Görüntülere tepki gösteren ilahiyatçı ve felsefeci Prof. Dr. Şahin Filiz, törenin “görünüşte bir hafızlık icazeti” olduğunu, “bazılarını hilafet ve şeriat devleti konusunda cesaretlendirecek görüntülerle karşı karşıya kalındığını” vurguladı. Hafızlığın bir ibadet olmadığını söyleyen Filiz, “Kuran bugün ezberlenerek korunmaya ihtiyaç duymaz çünkü her yerde vardır. Teknik zorunluluktan ortaya çıkmış bir müessese olarak miadını doldurmuştur. Bu kalkışma nümayişinin (gösteriş) İslamla, Kuran’ın ruhuyla ve hafızlıkla herhangi bir ilişkisi olamaz” ifadelerini kullandı.

“CUMHURİYETİN KURULUŞ İLKELERİNE KARŞI BİR GÖVDE GÖZTERİSİNE DÖNÜŞTÜ”

Prof. Dr. Şahin Filiz, ibadetin kişi ile yaratıcı arasında olduğunu ve asla bir gösterinin aracı haline getirilemeyeceğini aktararak “Bu gösterinin de ibadetin boyutlarını aştığını, devlete karşı adeta meydan okumaya; devlete, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine karşı bir gövde gösterisine döndüğünü görüyoruz. Bu, dini kullanarak cumhuriyete karşı bir kalkışmadır” dedi.

Haber arşivi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar