Salı, Kasım 29, 2022
spot_img
Ana SayfaEkonomiAKP'nin herkesten sakladığı ama bütün dünyanın bildiği listeyi açıkladı

AKP’nin herkesten sakladığı ama bütün dünyanın bildiği listeyi açıkladı

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı ekonomiyi günden güne eritirken enflasyonla ilgili ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan dikkat çeken bir paylaşım geldi. Demirtaş, ülkelerdeki enflasyon verilerini gösteren bir tabloyu paylaşarak “Kıskanıyorlar” dedi.

Vatandaş hayat pahalılığı sorunuyla karşı karşıya. Özgür Demirtaş AKP'nin herkesten sakladığı ama bütün dünyanın bildiği listeyi paylaştı

Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, 2022 yılının mayıs ayı için hazırlanan dünya üzerindeki ülkelerin enflasyon durumunu gösteren bir tablo paylaştı. 

TÜİK’e göre haziranda enflasyon yıllık yüzde 78,62, aylık yüzde 4,95 açıklanırken ENAG’a göre ise enflasyon yıllık 175,55 olarak açıklandı. 

Böylece tüketici enflasyonunda son 24 yılın zirve seviyesi görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 78,62, aylık yüzde 4,95 arttı. Bu rakamla birlikte yıllık tüketici enflasyonu son 24 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

ENAG’a göre, ENAGrup Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) haziran ayında yüzde 8.31 arttı.

E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 175.55 olarak gerçekleşti.

Son 6 aylık oran ise yüzde 71.44 olarak gerçekleşti.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, 2022 yılının mayıs ayı için hazırlanan dünya üzerindeki ülkelerin enflasyon durumunu sosyal medya hesabından paylaştı.

“KISKANIYORLAR”

Demirtaş, dünya ülkelerine kıyasla Türkiye’de ekonomi ne halde olduğunu gösteren bir tabloyu takipçilerine açıkladı.

Demirtaş’ın paylaştığı tabloya göre Türkiye enflasyon oranında en yakın takipçisi Estonya’ya yüzde 50’nin üzerinde bir fark attığı görülüyor. Tabloda Türkiye’nin enflasyonu yüzde 73,5 oranında gösterilirken Estonya’nın enflasyonu yüzde 20 olarak rapor edildi. Sık sık Türkiye ile kıyaslana Almanya’da ise enflasyonun yüzde7.9 son haftalarda gerilimin arttığı Yunanistan’da ise enflasyonunun yüzde 11.3 olduğu belirtildi.

Demirtaş bu tabloyu “Kıskanıyorlar” diye paylaştı.

Demirtaş’ın paylaşımı şöyle:

“Kıskanıyorlar.

Ülkelerde Enflasyon”

Haber arşivi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar