Salı, Kasım 29, 2022
spot_img
Ana SayfaDünyaRusya KKTC'ye konsolosluk açacak, direkt uçuşlar başlayacak!

Rusya KKTC’ye konsolosluk açacak, direkt uçuşlar başlayacak!

Rusya'dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) direkt uçuşların yakın bir zamanda başlayacağı ve Moskova'nın 2022'nin sonuna kadar Kuzey Lefkoşa'da konsolosluk açacağı ifade edildi.

Rusya’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) direkt uçuşların yakın bir zamanda başlayacağı ve Moskova’nın 2022’nin sonuna kadar Kuzey Lefkoşa’da konsolosluk açacağı ifade edildi.

Tayyip Erdoğan, 77. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, ülkeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) tanımaya çağırmıştı.İzvestiya gazetesi: Rusya KKTC'ye konsolosluk açacak, direkt uçuşlar da başlayacak

RUSYA’DAN DİREKT UÇUŞLAR BAŞLIYOR

Rus İzvestiya gazetesine bilgi veren üst düzey kaynaklar, Rusya’nın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) direkt uçuşları başlatacağı bilgisini doğruladı.

Aynı kaynaklar ayrıca, Moskova’nın Kuzey Lefkoşa’da konsolosluk açmaya hazırlandığını ifade etti.

“BU ADIMLAR KKTC’Yİ TANIMA ANLAMI TAŞIMIYOR”

Direkt uçuşları sadece bir Rus özel şirketinin gerçekleştireceği, bunun Rusya devletinin bir kararı olmadığını söyleyen kaynaklar, “Bu, özel bir Rus havayolunun girişimi. Havayolu şirketi direkt uçuşlar düzenlemeyi planlıyor. Ancak bu, KKTC’nin Rusya tarafından diplomatik olarak tanınması anlamına gelmiyor. Moskova’nın KKTC’ye olan pozisyonu aynı kalacak şeklinde konuştu.

“KUZEY LEFKOŞA’DA KONSOLOSLUK AÇMAYI PLANLIYORUZ”

Konu hakkında bilgi sahibi olduklarını söyleyen yetkililer, “Rusya Federasyonu, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde bir konsolosluk açma olasılığını değerlendiriyor. Bu konuda çalışma da yürütülüyor. Zira orada, 10 binden fazla Rus vatandaşı yaşıyor ve konsolosluk hizmetleri onlar için mevcut değil. Ancak konsolosluğun açılması, ‘KKTC’yi diplomatik olarak tanıma’ anlamına gelmeyecek. 2022’nin sonuna kadar açmayı planladığımız bu konsolosluk binası, KKTC olduğu belirtilmeden, ‘Kuzey Lefkoşa’daki Rus konsolosluğu’ olarak anılacak” ifadelerini kullandı.

Lefkoşa'nın kuzeyine bakışLefkoşa’nın kuzeyine bakış

TAYVAN ÖRNEĞİNİ VERDİLER

Rus yetkililer, bu konuda Tayvan örneğini verdi. Ülkelerin Tayvan’ı resmi olarak tanımadığını ancak Taipei’de ofisler açtığını söyledi. Aynı yetkililer, KKTC’de de benzer bir uygulamanın olduğunu ancak diğer ülkelerin KKTC’yi tanıma yoluna gitmediğini kaydetti. KKTC’de; İngiltere, Almanya, Fransa, Avustralya, İtalya ve ABD’nin ofisleri bulunuyor.

Haber arşivi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar